+48 739 547 122

UROCZYSTOŚĆ ZAKOŃCZENIA URZĘDOWANIA
JE AMBASADORA NIGERII W POLSCE
EMERYTOWANEGO GENERAŁA DYWIZJI
CHRISTIANA ONUOHA UGWU

24 października 2023r.

Szanowni Państwo

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na uroczystość
zakończenia kadencji urzędowania na stanowisku Ambasadora Nigerii w Polsce
JE Christiana Onuoha Ugwu

Uroczyste spotkanie odbędzie się 24 października 2023 r. o godz. 17
w Hotelu REGENT WARSAW Warszawa ul. Belwederska 23

Prosimy o potwierdzenie obecności do 17.10.2023 r.

Z wyrazami szacunku
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego
Dr Tade Omotosho

Biografia ambasadora Christiana Onuoha UGWU

Ambasador Christian Onuoha Ugwu – wybitny dyplomata i emerytowany oficer wojskowy, urodzony 15 sierpnia 1957 r. w Enugu w Nigerii. Kształcił się w wielu prestiżowych uczelniach zdobywając kolejne dyplomy: z komunikacji na Uniwersytecie Obafemi Awolowo w 1988 r., tytuł licencjata. Na tej samej uczelni uzyskał tytuł magistra na kierunku inżynierii elektronicznej i elektrycznej w 1990 r. Na Uniwersytecie Ahmadu Bello uzyskał tytuł magistra na kierunku stosunków międzynarodowych i dyplomacji w 2005 r. Kolejny dyplom magistra uzyskał kończąc studia strategiczne na Uniwersytecie w Ibadanie w 2009 r.

W trakcie swojej kariery ambasador Christian Onuoha Ugwu zajmował kluczowe stanowiska w misjach dyplomatycznych i wojsku, w tym Dowódcy Korpusu ds. uzbrojenia w korpusie uzbrojenia armii nigeryjskiej oraz Dyrektora ds. polityki w Dowództwie Obrony. Pełnił także funkcję kierownika w prestiżowych instytucjach takich, jak Szkoła Obrony Narodowej i Szkoła Dowództwa i Sztabu Sił Zbrojnych.

Od 2021 roku godnie sprawuje zaszczytny urząd Ambasadora Nigerii w Polsce. W tym czasie ambasador Christian Onuoha Ugwu wykazał szczególne zaangażowanie w pomyślną ewakuację nigeryjskich studentów z terenów objętych działaniami wojennymi na Ukrainie w roku 2022. Jako szef logistyki w siedzibie ECOMOG w Liberii w 1996 doskonale potrafił i teraz wykorzystać doświadczenie na rzecz utrzymania pokoju i bezpieczeństwa Nigeryjczyków oraz stabilności w diasporze.

Jego wyjątkowe zaangażowanie na rzecz kraju przyniosło mu liczne wyróżnienia i nagrody, w tym: Medal Honoru Korpusu, Gwiazdę Służby Sił Zbrojnych, Gwiazdę Zasługi, Gwiazdę Wybitnej Służby, Gwiazdę Wielkiej Służby i Medal ECOMOG. Zdobył także sztylet Pass Staff College oraz był stypendystą War College i Defense College.

Poza osiągnięciami zawodowymi ambasador Christian Onuoha Ugwu jest człowiekiem bardzo rodzinnym. W świecie społeczności międzynarodowej biegła znajomość języka angielskiego w połączeniu z doświadczeniem niezwykłej kariery dyplomatycznej go cennym przedstawicielem Nigerii na arenie świata. Dodać i podkreślić należy również Jego wybitne zasługi dla ustawicznego wzmacniania więzi dyplomatycznych między Nigerią a Polską, oraz obywatelską troskę i oddanie interesom swojego kraju, nie tracąc z oczu kwestii utrzymania pokoju na świecie.

 

Galeria uroczystości

W dniu 24 października 2023 r. Nigeryjczycy z Diaspora Organisation Poland zebrali się w hotelu Regents w Warszawie, aby uhonorować, uczcić i pożegnać Jego Ekscelencję Generała dywizji Christiana Onuoha Ugwu.

Podczas wydarzenia Ambasador Christian Onuoha Ugwu został obdarowany prezentami przez starszyznę Wspólnoty Nigeryjskiej, a goście, w tym Prezes Fundacji na rzecz Pokoju i Wolności, Przedstawiciel Wspólnoty Etiopskiej, Związek Studentów Polski, wszyscy wygłosili przemówienia, w których dziękowali Jego Ekscelencji. Impreza zakończyła się kolacją i przyjęciem.

Ambasador Christian Onuoha Ugwu​ pozostawił niezatarty ślad, któremu trudno dorównać. Społeczność nigeryjska w Polsce docenia i ceni go za jego służbę.

Niech Bóg mu błogosławi i błogosławi Wspólnocie Nigeryjskiej w Polsce.

Adres

Plac Defilad

00-110 Warszawa

Telefon

+48 739 547 122

E-mail

contact.nidopoland@gmail.com